13 czerwca 2024

Wiem, jak powstaje książka. Fenicjanie i alfabet

     


    Fenicja to starożytna kraina położona na wąskim pasie ziemi ściśniętym pomiędzy górami a Morzem Śródziemnym. Ląd był tak wąski, że w niektórych miejscach nie pozwalał na wybudowanie drogi. Mieszkańcy byli skazani na pozyskiwanie wielu dóbr drogą handlu lub wymiany. Na szczęście Fenicja posiadała ogromne zasoby drewna do budowy okrętów, pozyskiwanego z drzew cedrowych porastających góry. Dzięki temu Fenicjanie byli najlepszymi żeglarzami starożytnego świata. Fenicjanie brali na swoje łodzie dobra z całego basenu Morza Śródziemnego i sprzedawali innym. Ludzie bardzo czekali na przypłynięcie Fenicjan.

    Każdy uczestnik zajęć wykonał z plasteliny fenickiego żeglarza w łodzi, zawijającego do wszystkich portów nad Morzem Śródziemnym. Użyliśmy do tego samoprzylepnej tkaniny, wykałaczki i ekologicznego naczynia do przekąsek.



    Jednak prawdziwym powodem, dla którego zajmowaliśmy się na naszych zajęciach Fenicjanami było wymyślenie przez nich pierwszego alfabetu.

    Uczniowie klasy 3c poznali opowieść o wole i domu. Fenicki chłopiec Alim postanowił zostawić swoim rodzicom wiadomość, że wychodzi z domu. Alim potrafił narysować symbol domu, symbol wołu i inne przedmioty, ale nie potrafił znaleźć obrazka na abstrakcyjne pojęcia, np. nie wiedział, jak zapisać swoje imię. Odkrył, że słowa składają się z dźwięków, i że dźwięki można narysować za pomocą symboli przedmiotów zaczynających się tym dźwiękiem. Jeden dźwięk - jeden znak. Używając znanych sobie symboli zapisał swoje imię:

aleph - wół

lameth - laska

yodh - ramię

mem - woda 


Dzieci najpierw bawiły się pisząc, jak Alim, swoje imiona na kartce:


a następnie na kamieniach spróbowały pisać alfabetem fenickim:



Po tych zajęciach, chyba każdy polubił Fenicjan :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wiem, jak powstaje książka. Kodeks - współczesna postać książki

       Ostatnią, wykonaną przez uczniów z klasy 3c formą książki był kodeks. To wygląd książki, który powstał u schyłku czasów antycznych. Z...